Domowe SPA – Sauna Fińska (sucha)

Co to jest sauna fińska?

Sauna fińska to wyłożone lub wykonane z drewna pomieszczenie, w którym panuje bardzo wysoka temperatura – od 80 do 120 stopni Celsjusza, oraz niska wilgotność powietrza – około 15%.

Sauna sucha – wady i zalety.

Regularne korzystanie z sauny fińskiej korzystnie działa na układ krążenia, pracę serca oraz regulowanie skoków ciśnienia. Warto jednak pamiętać o tym, że sauna fińska obniża ciśnienie krwi, zatem tego rodzaju seanse nie są wskazane w przypadku osób, które na co dzień mają problemy ze zbyt niskim ciśnieniem. Nie powinny z niej korzystać również kobiety w trakcie ciąży.

Czym się różni sauna fińska od parowej?

Łaźnia parowa cechuje się umiarkowaną temperaturą wynoszącą ok. 40–45 stopni Celsjusza przy jednoczesnej wysokiej wilgotności wynoszącej nawet 100%. Sauna fińska z kolei to pomieszczenie wyłożone drewnem z ławami ustawionymi kaskadowo, co umożliwia przebywanie na różnej wysokości.

Z czego zbudowana jest sauna?

Do budowy sauny najczęściej stosuje się: świerk skandynawski, abachi, olcha oraz osika. Dla lepszej trwałości drewna można wybrać drewno termowane. Ważne jest, aby drewno miało jak najmniej sęków i minimalną ilość żywicy.

Świerk skandynawski

Abachi

Olcha

Drewno termowane