Domowe SPA – Grota Solna

Co to jest grota solna? Czym jest jaskinia solna?

Grota solna to pomieszczenie, w którym panuje wyjątkowy mikroklimat, zbliżony do nadmorskiego, posiadający właściwości prozdrowotne. Grota /Jaskinia może być wyłożona blokami soli, najczęściej morskiej, nie bez znaczenia są także światło oraz odpowiednia temperatura w niej panująca. W niektórych grotach solnych znajdziemy solne: stalagmity, stalaktyty i stalagnaty. Dodatkowo w niektórych grotach plaża solna tworzy unikalny klimat. Wszystko to powoduje, że pobyt w grocie solnej oddziałuje na wiele zmysłów i układów narządów. Obecnie coraz częściej nowoczesna grota solna, staje się elementem domowego SPA.

Wskazania, zalety i działanie groty solnej.

Na co działa grota solna? Na co pomaga grota solna? Kto powinien korzystać z groty solnej?

Pierwiastki znajdujące się w powietrzu korzystnie wpływają na na skórę, układ oddechowy, krwionośny, nerwowy, odpornościowy oraz trawienny. To rewelacyjny sposób na złagodzenie objawów chorób związanych z żołądkiem, dwunastnicą czy jelitami. Dzięki usprawnieniu procesów metabolicznych, pobyt w grocie solnej może przyczyniać się do redukcji wagi, wspomagać walkę z cellulitem, a także wpływać na kondycję i wygląd skóry – co ma znaczenie także w leczeniu zmian trądzikowych. Mikroelementy znajdujące się w powietrzu korzystanie wpływają na płuca oraz zatoki. Seanse zalecane są też wszystkim alergikom i osobom cierpiącym na przewlekłe zapalenie zatok, krtani oraz astmę. Sole mineralne obecne w powietrzu jaskini mogą pomóc w łagodzeniu objawów alergii, stanów zapalnych i infekcji dróg oddechowych w tym przewlekłego zapalenie oskrzeli lub kaszlu.

Grota solna – przeciwskazania. 

Kto nie powinien korzystać z groty solnej?

Tak jak każdy rodzaj zabiegu oraz sposobu leczenia, korzystanie z groty solnej jest w niektórych przypadkach przeciwwskazane. Mimo, że jest to sposób niezwykle bezinwazyjny i w zasadzie polega na poddawaniu organizmu ekspozycji na warunki mikroklimatyczne panujące wewnątrz specjalistycznie przygotowanego pomieszczenia to należy przestrzegać pewnych zasad.

Przeciwwskazania do korzystania z seansu w jaskini solnej to przede wszystkim: 

  • klaustrofobia, 
  • reakcja uczuleniowa na jod,
  • nadczynność tarczycy, 
  • nowotwór,
  • gruźlica,
  • ostre infekcje wirusowe lub bakteryjne, 
  • choroba wieńcowa, 
  • nietolerancja niskich temperatur,
  • ciężkie infekcje dróg moczowych,
  • odmrożenia.

W ciąży korzystanie z groty solnej powinno zostać skonsultowane z lekarzem, ale z reguły nie jest przeciwwskazane. Należy jednak rozpatrywać taką ewentualność w sposób niezwykle indywidualny. 

 

Jak długo można przebywać w grocie solnej? Ile powinno się siedzieć w grocie solnej?

Wypoczynek w grocie solnej trwający 45-60 minut przynosi tyle samo korzyści zdrowotnych, co 3 dni spędzone nad morzem. Temperatura panująca we wnętrzu to około 23–24 stopnie Celsjusza. Do wnętrza wchodzi się z własnym ręcznikiem. Na miejscu zazwyczaj otrzymujemy koc do okrycia, w razie gdyby było nam zimno. Wynika to z faktu, że podczas seansu poleca się raczej przebywanie w bezruchu w wygodnej pozycji na leżaku lub specjalnie do tego celu przygotowanym miejscu.

Jak korzystać z groty solnej? Jak trzeba się ubrać do groty solnej? Co się robi w grocie solnej? 

Do groty solnej polecamy strój kąpielowy lub wygodny, sportowy klapki/ skarpetki, a także czysty ręcznik. Do groty solnej wchodzimy z ręcznikiem który służy do ułożenia ciała na leżaku lub soli. Obowiązuje także obuwie (klapki) basenowe lub skarpetki. Stąpając po soli (chodzimy w białych skarpetkach lub ochraniaczach) masujemy także bardzo ważne receptory, zlokalizowane pod stopami. Można też leżeć wygodnie na leżaku, oddychając głęboko powietrzem przesyconym solą, lub wsłuchując się w delikatny szmer wody spływającej po tężni.

Grota solna i seanse dla dzieci.

Z groty solnej mogą korzystać również dzieci. Co ważne, z jaskini mogą korzystać już nawet dzieci od 5 miesiąca życia. Jest to wskazane szczególnie w sytuacjach, kiedy obserwuje się częste pojawianie się infekcji i osłabienie układu immunologicznego. Dla dzieci mikroklimat groty solnej może przypominać plażę lub piaskownicę. Dzieci w wieku przedszkolnym z powodzeniem mogą się bawić zabawkami plażowymi (wiaderko, grabki, łopatki) lub też wypoczywać wsłuchując się w odgłosy natury (dźwiękoterapia), muzykę (muzykoterapia) lub też uczestniczyć w specjalnych seansach z czytaniem bajek (bajkoterapia). Dostępne są też seanse ruchowe (rytmiczno-taneczne). Relaksacyjny klimat groty solnej oraz nastrojowe światło wpływa wyciszająco i uspokajająco; ułatwia zasypianie oraz stwarza idealne warunki do odbycia codziennej drzemki dla najmłodszych.