Co warto wiedzieć przed zakupem basenu?

W przypadku basenów naziemnych do wyboru mamy dwa warianty:

  • basen ogrodowy stalowy
  • basen ogrodowy drewniany

Co odróżnia od siebie te baseny prócz konstrukcji oraz który będzie dla nas lepszy?

Basen ogrodowy – warunki techniczne.

Jeśli względy wizualne nie są kluczowe w podjęciu decyzji o zakupie to w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie o warunki techniczne.

Wszystkie drewniane baseny o podłużnym kształcie wyposażone są w stalowe dwuteowniki, które należy zakotwić na etapie wykonania podłoża pod basen – wylewki lub kostki brukowej. Drewniane baseny charakteryzują się stabilną i ciężką konstrukcją, która bez problemu pozwala aby basen przetrwał silne podmuchy wiatru, kiedy to po sezonie jest w nim niewiele wody. Aby utrzymać trwałość drewna wymaga jednak regularnej konserwacji odpowiednimi impregnatami.

Stalowe baseny w żaden sposób nie są przymocowane do podłoża, dlatego najczęściej są wybierane w przypadku, kiedy nie chcemy inwestować w wykonanie fundamentu. Wykonane z wytrzymałej stali nierdzewnej lub ocynkowanej są bardziej odporne na korozję oraz wymagają mniej konserwacji.

Należy pamiętać, że decydując się na basen ogrodowy, konieczny będzie zakup różnego rodzaju akcesoriów i sprzętów (przykrycia basenowe, zestawy filtracyjne, odkurzacze, pompy ciepła), a także chemii basenowej, środków, które pomogą w utrzymaniu optymalnych warunków w wodzie.

Warunki wizualne.

Drewniany basen prezentuje się naturalnie i ma ciepły, estetyczny wygląd, dzięki drewnianej konstrukcji. Jego powierzchnia jest przyjemna w dotyku i może harmonijnie komponować się z otoczeniem ogrodu.

Z drugiej strony, stalowy basen ma bardziej nowoczesny, metaliczny wygląd, co może przyciągać osoby ceniące nowoczesny design. Wybór między nimi zależy od preferencji estetycznych i stylu ogrodu.